نقش دانش آموزان در فرهنگ صحیح مصرف کردن

فرهنگ مصرف صحیح در خانواده

صرفه‌جویی موضوع عجیبی نیست که چیزی در موردش نشنیده باشیم، بلکه بارها نیز در فرهنگ اسلامی از آن یاد شده است. صرفه‌جویی همیشه، برای همه، در همه خانواده‌ها و در همه امور زندگی کاری مفید بوده و هست؛ صرفه‌جویی در وقت، صرفه‌جویی در انرژی، صرفه‌جویی در مصرف و… .

اقتصاد- 
البته صرفه‌جویی به معنی خساست و مصرف‌نکردن نیست، بلکه به معنای بهتر مصرف‌کردن است و استفاده درست تر از آنچه در اختیار ماست.
امروز و در زندگی پر از هیاهوی شهری، مردم و بخصوص ساکنین شهرهای شلوغ بیش از پیش به یاد صرفه‌جویی در وقت افتاده‌اند و آن را مورد توجه قرار می‌دهند. آنها می‌دانند که نباید وقت را بیهوده از دست داد تا بتوان در زندگی موفق شد و کارها را با موفقیت به انجام رساند. اما خوب است یادمان باشد، علاوه بر صرفه‌جویی در وقت هر نوعی از صرفه‌جویی به بهبود شرایط کمک می‌کند؛ بهبود شرایط اقتصادی، زمان بیشتر و مناسب‌تر برای انجام کارها، کاهش هزینه‌ها و…
 
 
صرفه‌جویی چیست؟
اشتباه نکنید، صرفه‌جویی به معنای زندگی‌کردن در تاریکی نیست. صرفه‌جویی به معنای حمام نرفتن و آب نریختن نیست. صرفه‌جویی به معنای یخ‌زدن در شب‌های زمستان و خاموش‌کردن بخاری هم نیست. صرفه‌جویی تنها به معنای درست و به اندازه نیاز مصرف‌کردن است.
 
اما متاسفانه میان خانواده‌های ما کمتر به این موضوع توجه می‌شود. گروهی از آنها به اشتباه تصور می‌کنند، صرفه‌جویی یعنی خساست. به همین دلیل هم ترجیح می‌دهند راحت زندگی کنند و به فکر صرفه‌جویی نباشند. در حالی که ما در خانواده باید به فرزندان خود بیاموزیم چگونه صرفه‌جویی کنند. در واقع پدر و مادر اولین کسانی هستند که باید این نکته مهم را به فرزندان خود آموزش دهند.
مثلا حتما شما هم تاکنون بعضی از خانواده‌ها را دیده‌اید که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب همه چراغ‌های خانه را روشن می‌کنند، بدون این‌که واقعا نیازی به این کار باشد. در حقیقت پس از مدتی این کار برای همه اعضای آن خانواده تبدیل به عادت می‌شود و آنها ناخودآگاه چراغ‌ها را روشن می‌کنند. به طور حتم کودکانی که در چنین خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند نیز همین شیوه نادرست را تکرار خواهند کرد.
گروهی دیگر نیز وقتی از خانه بیرون می‌روند، تمام چراغ‌ها را روشن می‌گذارند. آنها می‌خواهند هنگام برگشت به خانه، با تاریکی روبه‌رو نشوند. در حالی که می‌توانند تنها با روشن‌گذاشتن یک چراغ کوچک همین کار را انجام دهند. بنابراین باید دقت داشته باشیم که بچه‌ها رفتارهای ما را می‌بینند، می‌آموزند و تقلید می‌کنند.پس باید به کودکان بیاموزیم صرفه‌جویی چیست و چگونه می‌توان در زندگی روزانه صرفه‌جویی کرد.
به بچه‌ها بیاموزیم وقتی در اتاق هستند، چراغ را روشن و به محض این‌که خارج می‌شوند چراغ را خاموش کنند. حتی اگر می‌خواهند دوباره به اتاق برگردند، باز هم لازم است چراغ‌ها خاموش شود.
آنها باید بدانند شیر آب هنگام مسواک‌زدن نباید باز بماند، بلکه می‌شود شیر آب را در مدت مسواک‌زدن بست و پس از آن آب را باز کرد و دهان را شست.
همچنین می‌توان به کودکان آموخت هیچ وقت در یخچال را زیاد باز نگه ندارند، معمولا بچه‌ها در یخچال را باز می‌کنند و به دنبال یک خوراکی خوشمزه چند دقیقه‌ای داخل آن را نگاه می‌کنند. اما شاید اگر کسی برای آنها توضیح دهد که این کار باعث مصرف بالای برق می‌شود، آنها این عادت را کنار بگذارند.
علاوه بر این، باید به بچه‌ها بیاموزیم وقتی در اتاق هستند، چراغ را روشن و به محض این‌که خارج می‌شوند چراغ را خاموش کنند. حتی اگر می‌خواهند دوباره به اتاق برگردند، باز هم لازم است چراغ‌ها خاموش شود. همچنین باید بدانند چراغ‌ها به تعدادی که لازم است، روشن می‌شوند؛ نه بیشتر و نه کمتر. اما متاسفانه امروز در خانه‌ها لوسترهایی با چندین لامپ وجود دارد که ساکنان خانه بدون توجه به نیازشان همه آنها را روشن می‌کنند.
مصرفصرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها
حتما می‌دانید صرفه‌جویی با کاهش هزینه‌ها و بهبود شرایط اقتصادی خانواده در ارتباط است. در واقع چون صرفه‌جویی در مصرف باعث کاهش هزینه‌های زندگی می‌شود، عامل موثری در بهبود وضعیت اقتصادی خانواده است. بنابراین شما هم سعی کنید همیشه آب، برق، گاز و… را به میزانی که نیاز دارید مصرف کنید.
چراغ‌ها را به تعداد لازم و در زمان مورد نیاز روشن کنید و هزینه برق مصرفی خانواده را کاهش دهید.
شیرهای آبی را که بی‌دلیل باز هستند، ببندید یا اگر چکه می‌کنند تعمیر کنید و در کاهش هزینه آب مصرفی خانواده کمک کنید.
صبح‌ها برای روشن کردن محیط خانه از نور طبیعی و کنار زدن پرده‌های خانه کمک بگیرید.
شیر گاز را به موقع روشن کنید و مصرف گاز را تعدیل نمایید و… .

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم دی ۱۳۹۰ساعت 11:42  توسط مریم شیرافکن  |